piątek, 15 marca 2013

Ciekawostki dotyczące psów cz. 2

Tak jak obiecywałam jest to druga część ciekawostek, które chyba Wam się najbardziej podobały, a wiem to ponieważ było na nich najwięcej wejść.  
A więc zaczynam :

Psy mają niesamowity węch.
Wyczuwają wiele rzeczy, których my nie jesteś w stanie wywęszyć, w tym raka, epilepsję i cukrzycę. Naukowcy odkryli, że psy wychwytują nietypowy zapach generowany przez zmienione komórki.
Tak! Psy mogą wywęszyć chorobę!

Nie tylko czekolada może zaszkodzić psu, ale także inne produkty.
Nawet niewielkie ilości poniżej wymienionych artykułów spożywczych mogą zaburzyć pracę psich organów: winogrona, rodzynki, czekolada, orzechy, gotowana cebula oraz cokolwiek z kofeiną. Także nasiona jabłek i gruszek zawierają małe ilości arszeniku i mogą być zabójcze dla pupila.
Nie karm psa "ludzkim" jedzeniem to może poważnie zaszkodzić pieskowi i skrócić mu życie!

Rzymianie wymyślili powiedzenie "pieskie dni lata".
Określenie "pieskie dni lata" zostało wymyślone przez starożytnych Rzymian i Greków. Opisywało najgorętsze dni lata, które przypadały na okres wschodu Psiej Gwiazdy - Syriusza. W tym okresie było bardzo gorąco. 

Psy kiedy podnoszą łapę przy załatwianiu potrzeby fizjologicznej, chcą osiągnąć dominację.
Męscy przedstawiciele psów oddając mocz podnoszą tylną łapę, aby wyżej oznaczyć drzewo, hydrant czy oponę, ponieważ chcą zostawić informację, że są duże i straszne. Niektóre dzikie psy afrykańskie próbują wbiec na drzewo w czasie oddawania moczu, aby wydać się potężnymi i większymi od wszystkich psów. Na marginesie: chorwaccy naukowcy odkryli, że przewracanie się latarni było powodowane korozją metalu, spowodowaną składem chemicznym psiej uryny, która znajduje się w moczu zwierzęcia.

Czy wiesz, że kształt psiego pyska - kufy sugeruje długość życia psa?
Mówi się, że kształt psiego pyska może sugerować jak długo zwierzę pożyje. Zwykle psy z pociągłym czyli długim pyskiem żyją dłużej, a psy z krótkim i płaskim pyskiem, jak buldogi, mopsy żyją krócej.

Czy wiesz, że psy przeżyły katastrofę Titanica?
Rzadko się o tym wspomina, ale spośród 12 psów na pokładzie Titanica, trzy przeżyły katastrofę. 

Psy naprawdę się pocą!
Większość z Was pewnie słyszała, że psy się nie pocą, dlatego dyszą. Częściowo jest to prawda, ale faktem jest, że psy mają gruczoły potowe na podeszwach łap i z tamtąd właśnie wydobywa się pot.

Najmniejszy pies świata waży ok. 110 gramów.
Najmniejszy pies w historii to Maltańczyk, który będąc już dorosłym zwierzęciem, ważył 110 gramów.
Jest to bardzo mało jak na dorosłego maltańczyka.

Czy wiesz, że psy także maja linie papilarne?
Psie " linie papilarne" są umieszczone na nosie pupila. Odcisk nosa psa jest tak samo unikatowy jak odcisk palca człowieka. Za jego pomocą można zidentyfikować konkretnego psa.

To już wszystkie ciekawostki. Jeżeli jeszcze jakieś znajdę to na pewno się z Wami nimi podzielę :D
Życzę miłego czytania. Pozdrawiam Was i Wasze pieski ♥

1 komentarz:

  1. warto dodać źródło... bo tekst całkowicie skopiowany
    ucięty fragment o lataniu za ogonem

    OdpowiedzUsuń